Przegląd zegarka mechanicznego/automatycznego

Zegarek mechaniczny/automatyczny to zegarek posiadający niezwykle skomplikowany i precyzyjny mechanizm, napędzany sprężyną. Różnica pomiędzy tymi dwoma typami zegarków została opisana tutaj. Oba typy zegarków ze względu na swoją budowę oraz precyzję działania wymagają okresowych przeglądów.

Dlaczego należy wykonywać regularne przeglądy zegarków?

Mechanizm zegarka można porównać do silnika samochodu. W obu przypadkach mamy do czynienia ze skomplikowanym zespołem urządzeń mechanicznych, pracujących w bardzo ciężkich warunkach. Różnice temperatur, wstrząsy, zmienne warunki atmosferyczne itp. Mechanizm zegarka jest o jednak wiele bardziej delikatny niż silnik samochodu. Wszystkie części mechanizmu ulegają zużyciu, i to od nas zależy jak szybko zużyje się nasz zegarek. Przyjmuje się, że regularne przeglądy zegarków powinno się wykonywać nie rzadziej niż raz na 5 lat. A to dlatego, iż z biegiem czasu oliwa traci swoje właściwości, mikro drobinki powstałe podczas ścierania się czopów tworzą bardzo korzystne środowisko do mechanicznego zużywania się kolejnych części w naszym zegarku co finalnie może uniemożliwić jego poprawną pracę.

Ile kosztuje przegląd zegarka mechanicznego?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ każdy zegarek zużywa się inaczej. W zależności od stopnia skomplikowania mechanizmu przegląd/konserwacja zaczyna się od 99zł a w przypadku niezwykle skomplikowanych zegarków np z chronografem – ceny te mogą również sięgać kilku tysięcy zł. Aby uzyskać dokładną wycenę konserwacji zegarka, należy dostarczyć go do naszego serwisu w Krakowie.

Ile trwa przegląd zegarka automatycznego

Minimalny czas na dokonanie przeglądu zegarka to około 5 dni roboczych. Przegląd i konserwacja zegarka to skomplikowany i pracochłonny proces wymagający specjalistycznej wiedzy oraz posiadania firmowych narzędzi, oliw a także nowoczesnych elektronicznych maszyn sprawdzających.

Na czym polega przegląd zegarka mechanicznego/automatycznego:

Przegląd zegarka mechanicznego to:

  1. rozebranie całego mechanizmu na czynniki pierwsze
  2. wyczyszczenie wszystkich nieczystości, pozostałości oliwy oraz mikrozabrudzeń powstałych w wyniku ścierania się czopów
  3. skontrolowanie wszystkich części mechanizmu i w razie potrzeby ich wymiana
  4. złożenie całego mechanizmu zgodnie z serwisowymi wytycznymi technicznymi podanymi przez producenta
  5. naoliwienie wszystkich miejsc ciernych oliwami o zmiennej gęstości
  6. kalibracja oraz regulacja mechanizmu
  7. końcowa kontrola jakościowa i estetyczna
  8. wielogodzinny test zegarka przed wydaniem Klientowi

SERWIS ZEGARKÓW MECHANICZNYCH KRAKÓW


Zapraszamy do naszych salonów a odpowiemy na wszystkie Państwa pytania