Kiedy nakręcać zegarek mechaniczny

O KTÓREJ NAKRĘCAĆ ZEGAREKO jakiej porze należy nakręcać zegarek mechaniczny?

To bardzo częste pytanie jakie otrzymujemy od naszych Klientów. Jeżeli posiadamy zegarek mechaniczny z ręcznym naciągiem sprężyny to należy go nakręcać, czyli tak naprawdę musimy „nakręcić” jego sprężynę, która daje moc całemu mechanizmowi. Otóż najlepiej będzie  kiedy nasz zegarek otrzyma dawkę owej energii codziennie rano.

Dlaczego powinniśmy nakręcać zegarek codziennie rano?

To zupełnie tak samo jak ze śniadaniem 😉 Zegarek nakręcony rano, zaraz przed tym jak założymy go na nasz nadgarstek, otrzymuje pełną energię na cały dzień. Energia ta skumulowana w sprężynie wystarcza na poprawne działanie zegarka przez wiele godzin. W miarę upływu czasu sprężyna się rozpręża i stopniowo traci swoją moc aż finalnie zegarek się zatrzyma po wyczerpaniu całej rezerwy chodu.

Rezerwa chodu zegarkaJak długo zegarek będzie chodził po pełnym nakręceniu sprężyny?

Zazwyczaj rezerwa chodu zegarka tak mechanicznego, nakręcanego ręcznie jak i automatycznego, nakręcanego przez ruch ręki – wystarcza na około 30 – 40 godzin od pełnego nakręcenia zegarka. W bardziej zaawansowanych mechanizmach automatycznych, których nazwa to POWERMATIC 80 – rezerwa ta liczona jest na prawie 80 godzin ciągłej pracy bez konieczności nakręcania zegarka lecz zależy to od bardzo wielu parametrów.

 

Wszystkie dane odnoszące się do długości pracy zegarka licząc od pełnego nakręcenia sprężyny podawane są dla nowego mechanizmu, bez jakichkolwiek zanieczyszczeń, uszkodzeń lub błędów powstałych np. poprzez niewłaściwe użytkowanie. Zegarek mechaniczny to bardzo skomplikowane urządzenie z precyzyjnymi częściami, dlatego też aby zachować ciągłość pracy a także utrzymać gwarantowane parametry fabryczne, należy taki zegarek regularnie oddawać do przeglądów w odstępach czasu nie rzadszych niż 3-5 lat. Powierzając autoryzowanemu zegarmistrzowi swój zegarek, zapewniamy mu fachową opiekę oraz pielęgnację jakiej niewątpliwie każde tak precyzyjne urządzenie co jakiś czas potrzebuje.